بازاریابی و فروش

نرخ تبدیل چیست؟

نرخ تبدیل چیست؟
نوشته‌ی فاطمه

منظور از بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization مجموعه تکنیک هایی است که انجام می شود تا نرخ تبدیل در یک فروشگاه اینترنتی افزایش یابد . که در این صورت درصد تبدیل بازدید کننده به مشتری افزایش می یابد . ناگفته نمایند که تعریف نرخ تبدیل و بهینه سازی آن نسبی بوده و در هر نوع وب سایت یا یک صفحه از یک وب سایت تعریف خودش را دارد . برای مثال ممکن است منظور از نرخ تبدیل در یک سیستم تبلیغات اینترنتی ، نسبت تعداد کلیکی باشد که روی یک بنر تبلیغاتی صورت می گیرد به تعداد نمایش بنر تبلیغاتی که این امر بیانگر کیفیت بنر تبلیغ صورت گرفته است .

بهینه سازی نرخ تبدیل برای فروشگاه اینترنتی ضروری است؟
بهینه سازی نرخ تبدیل یکی از ابزار های ضروری برای صاحبان کسب و کار به حساب می آید اما هر فروشگاه اینترنتی نمی تواند از آن استفاده کند . شرط اول استفاده از فرایند بهینه سازی نرخ تبدیل ، داشتن بازدید کننده به اندازه کافی است که بتوان از آمار بازدید آن ها برخی نتیجه گیری ها را صورت داد . به همین دلیل ترافیک سایت خود را برسی کنید و در صورتی که تعداد بازدید کننده های شما به اندازه معقول نمی باشد ، سعی کنید به کمک روش های افزایش بازدید مانند تبلیغات ، آمار بازدید کنندگان وب سایت خود را افزایش دهید .

A/B تست چیست؟
یکی از اساسی ترین المان های بهینه سازی نرخ تبدیل ، نوعی آزمایش است که به تست A/B یا تست دو بخشی ( Split Test ) معروف است . در این روش دو نسخه از یک صفحه اینترنتی با عملکرد مشابه اما ساختاری متفاوت به کاربران متفاوت و به صورت همزمان نمایش داده می شود و صفحه ای پیروز از این آزمایش بیرون می آید که کاربران بیشتری با آن تعامل داشته و به نوعی جذب آن شده اند.
به عنوان مثالی دیگر می توان به ابعاد تصویر اجناس در یک فروشگاه اینترنتی اشاره نمود . برای درک اینکه ، تصویر اجناس حداقل باید چه ابعادی داشته باشد تا بازدید کننده را بیشتر به سمت خرید سوق دهد ، کافی است که یک تست A/B برگذار نمود و در نهایت بعد از گذشت یک ماه یا شاید هم بیشتر ، ابعاد مفید تصاویر را استخراج نمایید .

چگونه از نرخ تبدیل یک صفحه مطلع شویم؟
یکی از بهترین ابزار های اطلاع از نرخ تبدیل یک صفحه از وب سایت ، آنالیزور گوگل با نام Google Analytics است که با ثبت نام در آن ، پس از گذشت مدت زمانی می توان علاوه بر آمار های مناسب از بازدید کنندگان وب سایت شما،نرخ تبدیل هر صفحه از سایت را نیز مشاهده نمود . لازم به ذکر است که این سرویس نیز نرخ تبدیل را بر اساس آمار بازدید در زمان های مختلف محاسبه می کند .

مقاله کامل آشنایی با نرخ تبدیل و روش های بهینه سازی آن در فروشگاه‌های اینترنتی را در وبلاگ کاموا بخوانید.

درباره نویسنده

فاطمه