بازاریابی و فروش

شناسایی، جذب و نگهداری مشتری ؛ نکاتی که باید بدانید

شناسایی، جذب و نگهداری مشتری ؛ نکاتی که باید بدانید
نوشته‌ی فاطمه

کسب و کارها به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی پس از راه اندازی نیاز به برنامه ی مدون برای شناسایی٬ جذب و نگه داری مشتری دارند. هرچه این برنامه دقیق‌ و منسجم‌تر باشد٬ به فروش بیشتر و در نتیجه افزایش درآمد از فروشگاه اینترنتی کمک میکند. در این پست با ما همراه باشید تا با روش‌هایی جدید و جذاب برای شناسایی٬ جذب و نگه‌داری آشنا شوید.

۱. شناسایی مخاطب هدف

 

مشتری را بشناسید

حیات هر کسب‌و‌کاری به مشتری‌هایش وابسته است. باید بدانید که آنها چه کسانی هستند، چه چیزی ترقیبشان می‌کند و به چه چیزی علاقه دارند. بعد از آن می‌توانید نیازهایشان را شناسایی کرده و متناسب با نیازهایشان قدم بردارید.

باید بدانید چه کسانی برای محصول یا سرویستان هزینه می‌پردازند؟ از لحاظ مالی و تحصیلی در چه سطحی هستند؟ صاحب کسب‌و‌کار و یا مصرف کننده هستند؟ و همچنین مواردی مثل جنسیت و سن و مکان جغرافیایی و… آنها را مشخص کنید. یک تصویر از مشتری ایده‌آل‌تان ترسیم کنید و هنگام طراحی کمپین‌های تبلیغاتی از آن استفاده کنید. مطمئن شوید که پیامتان را به همان مشتری می‌رسانید و تلاش کنید که با او در ارتباط باشید.

بازار مورد نیاز مشتری را بسازید. مثلا کسب‌و‌کار شما مخاطب زن و مرد دارد ولی ممکن است نیاز داشته باشید برای گروه ‌هایی با اشکال مختلف بازاریابی کنید.

 

خودتان و کسب‌و‌کارتان را تحلیل کنید

برای اینکه بدانید مشتریتان چه کسی است باید ابتدا کسب و کارتان را به طور دقیق بشناسید و برای رسیدن به این شناخت باید در مورد خودتان و کسب و کارتان واقع بین باشید.

چه چیزی کسب و کار شما را خاص می کند؟ چه چیزی در رابطه با آن متفاوت و مهم است؟ باید بتوانید به این سوال پاسخ دهید: ” چرا باید محصول و یا سرویس شما را بین گزینه‌های دیگر انتخاب کنم؟ “

 

نقاط قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها را بشناسید

آگاهی از نقاط قوت و ضعف کمک می‌کند کسب‌و‌کارتان و مشتری ایده‌آل‌ را بهتر بشناسید. نقاط قوت و ضعف فاکتورهای داخلی کسب‌و‌کارتان هستند به عنوان مثال ممکن است موقعیتی عالی داشته باشید اما سرمایه‌گذار مناسبی نداشته باشد.

فرصت‌ها و تهدید‌ها فاکتورهای خارجی هستند. به عنوان مثال افزایش تعداد مشتری‌های هدف که به سمت شما می‌آیند فرصت و آمدن رقیب جدید به محدوده شما تهدید محسوب می شود.

جزئیات مقاله را اینجا بخوانید.

درباره نویسنده

فاطمه

3 دیدگاه